Dvorski trg 10
4205 Preddvor
V torek, 12. oktobra 2021 smo se pohodniki DU Preddvor s tremi kombiji odpeljali na vipavsko, v majhno staro kraško vas Goče, ki leži severno od ceste Vipava-Štanjel. Na parkirišču pred vaškim pokopališčem, ki leži nad vasjo, nas je naš vodnik Janez Planinc seznanil s programom pohoda in z zanimivostmi, ki jih bomo videli med potjo. Cilj pohoda je bil povzpeti se na vrh Obelunec (382 m), ki je na vzpetini nad vasjo Goče in nato se povzpeti še na sosednji vrh Tabor (423 m).
Že prvi pogled po številnih vinogradih je dalo vedeti, da smo prišli v vinorodno območje. Pot nas je najprej vodila skozi Goče, ki je grajeno v obliki andrejevega križa. Hiše so v celoti grajene iz kamna, pokrite pa so s korci ali s skrili. Mnoge hiše imajo nad portali vklesane letnice iz 17. ali 18. stoletja. Ulice so stisnjene, ki običajno niso širše od metra. Znamenite so tudi goške kleti, vsak gospodar ima po dve ali tri, v nekaterih se najde celo živa voda. Sredi naselja stoji cerkev sv. Andreja. Med cerkvijo in pokopališčem so razmeščeni štirje pili – kamnite postaje križevega pota. Znameniti sta tudi pokopališka kapela in vhod na pokopališče. Goče pa so rojstni kraj Ivana Mercine, ki je bil glasbeni učitelj in pisec knjige Slovenski pritrkovavec. V Gočah živi cca 200 prebivalcev in imajo tudi svojo osnovno šolo.
Iz Goč pa do vrha Obelunevca vodi lepa makadamska cesta. Na vrhu stoji cerkev Marije Snežne. Notranjost cerkve se nismo mogli ogledati, ker je bila zaprta. Iz vrha pa se vidi sosednji Erzelj, vas Goče, Vipavska dolina in Nanoška planota.
Ob povratku v vas Goče nas je sprejel goški župnik Ivan Furlan. Povabil nas je v cerkev sv. Andreja. Seznanil nas je z znamenitostmi in zgodovino te cerkve in tudi cerkve Marije Snežne, pri kateri smo ravno kar bili. Spregovoril je tudi o cerkvah sv. Lovrenca in sv. Mihaela, ki ju bomo v nadaljevanju poti še obiskali. Po ogledu cerkve nas je povabil še na njegov zeliščni vrt in pa v župnišče.
Sledil je še zadnji del poti. Iz Goč smo se odpeljali v vas Erzelj in od tod se peš povzpeli na hrib Tabor, na katerem je že v 14. stoletju stal grad. Do danes se je ohranilo le še obzidje. Na vrhu pa danes stojita še dve znamenitosti, manjša cerkev sv. Lovrenca, ki jo trenutno obnavljajo, ter cerkev sv. Mihaela. Iz tega vrha smo se naužili čudovitih razgledov po bližnji in daljni okolici.
Na poti domov smo se ustavili še na kavici v gostišču v vasi Podnanos in nato nadaljevali pot proti domu. Z lepimi vtisi smo se v Preddvor vrnili pozno popoldne.
Zapisala: Marjana Podpeskar